Dnia 4 listopada nasza klasa II b wraz z wychowawcą - panem Pawłem Bielą - udała się na cmentarz myślenicki z okazji uroczystości "Wszystkich Świętych". Na cmentarzu odwiedziliśmy wiele grobów, w tym Bolesława Polończyka - Cichociemnego o pseudonimie "Kryształ". Chcieliśmy w roku Cichociemnych uczcić w ten sposób tę znakomitą postać.
A oto krótka historia jednego z bohaterów mieszkających niegdyś w pobliżu Myślenic:
Bolesław Polończyk urodził się 8 września 1906 r. w Dobczycach. W latach 1925 - 1930 studiował górnictwo na Akademii Górniczo - Hutniczej. W 1931 roku zgłosił się do utworzonej w okresie międzywojennym Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu, w której uczył się do 1932 roku. Tuż przed II wojną światową, 24 sierpnia 1939 roku Polończyk otrzymał przydział do 5. Pułku Strzelców Konnych w Dębicy. Podczas kampanii wrześniowej służył w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej na stanowisku dowódcy plutonu zwiadu.
Po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski 17 września 1939 roku dostał się do niewoli sowieckiej w Rohatynie, skąd uciekł do Rumunii. Po kolejnej ucieczce trafił do Francji, gdzie został przeszkolony w tworzących się oddziałach wojska polskiego, w miejscowościach Coëtquidan oraz Pléneuf-Val-André. „Kryształ" został zaprzysiężony 31 stycznia 1943 roku w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza ze specjalnością w dywersji technicznej (Audley End) i zrzucony z ekipą nr 29. Pod koniec lipca 1944 roku Bolesław Polończyk został aresztowany przez NKWD i wywieziony do łagru Jogła nr 270.
Wrócił do Polski w 1946r. i zaczął prace w kopalni. Ożenił się 25 listopada 1950 roku w Katowicach z Marią Plaskurą, z którą miał dwoje dzieci – Małgorzatę i Krzysztofa. W 1968r. przeniósł się do Myślenic, gdzie został do swojej śmierci (zmarł 29 lutego 1996 r.)
Będąc na grobie bohatera, jakim był Polończyk oddaliśmy hołd jemu i innym Cichociemnych, którzy swoją postawą mogą być dla współczesnej młodzieży wzorem do naśladowania.
Karina Kozik II "b"
Więcej o Cichociemnych i obchodach w naszej szkole Roku Cichociemnych można przeczytać w wywiadzie z panem dyrektorem Tadeuszem Jarząbkiem pod tym linkiem oraz w zakładce „Cichociemni”. O drugim Cichociemnym związanym z Myślenicami - Antonim Żychiewiczu ps. „Przerwa” - możecie dowiedzieć się na tej stronie - kliknij tutaj.