Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem działań ekologicznych prowadzonych w naszej szkole. Większość z nich są to akcje prowadzone corocznie lub cyklicznie. Koordynatorami działań ekologicznych w naszej szkole są pani Krystyna Oliwa, pani Ewelina Zlezarczyk i pan Sławomir Mosiężny. W działania te zaangażowani są nauczyciele różnych przedmiotów oraz Dyrekcja Szkoły.
AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA
Od lat uczniowie naszej szkoły włączają się w Światowe Akcje Sprzątania Świata. W ostatnich latach dbamy o brzegi Raby, które sprzątamy 2 razy do roku.
DNI ZIEMI
W ramach obchodów „Dnia Ziemi” w naszym gimnazjum każdego roku organizowana jest zbiórka surowców wtórnych. Odbywają się też różne konkursy wiedzy, plastyczne, fotograficzne, rozwijające wśród młodzieży potrzebę dbania o środowisko.
KĄCIK EKOGIMKA
W ramach działalności ekologicznej w naszej szkole podejmowane jest wiele działań, które mają na celu uświadomienie młodzieży jak oszczędzać energię w domu i nie tylko. Jednym z wielu podejmowanych działań było stworzenie w sali nr 17 Kącika Energetycznego – tzw. „Kącika Ekogimka”. Klasy przygotowały informacje na temat energii odnawialnej, oraz wykonały modele dotyczące energii elektrycznej i sposobów jej oszczędzania. W Kąciku znajdują się różnorakie makiety, prezentacje, filmy, plakaty i inne materiały przedstawiające praktyczne sposoby oszczędzania energii przez człowieka.
KONFERENCJA KLIMATYCZNA
W Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbyła się Modelowa Konferencja Klimatyczna ONZ organizowana przez Fundację Miejsc i Ludzi Aktywnych (MiLA). Brało w niej udział 50 uczniów z naszej szkoły. Obserwatorami tego przedsięwzięcia była grupa młodych eko-reporterów „Free Birds” ze Stryszawy oraz członkowie fundacji MiLA.
MIĘDZYNARODOWA WIZYTA W NASZEJ SZKOLE
W październiku 2011 r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli 18 krajów świata – m.in. z Malezji, Finlandii, RPA, Słowenii, Łotwy, Belgii, Szkocji, Kazachstanu, Walii, Irlandii, Stanów Zjednoczonych, Portugalii, Czech i Puerto Rico. Wizyta była częścią kongresu Eko-Szkół, który odbywał się w Krakowie.
Goście uczestniczyli w pokazie multimedialnym na temat Myślenic i naszej szkoły, oraz w prezentacji działań ekologicznych prowadzonych w naszej szkole.
W pracowni plastycznej każdy z gości zostawił symbol przyjaźni – odbitą dłoń w glinie wraz z podpisem, a na świetlicy każdy mógł spróbować zdrowego polskiego jedzenia. Pan dyrektor obdarował wszystkich przybyłych prezentami – m.in. figurami aniołów, które miały być symbolem tego spotkania.
NOCE NAUKOWCÓW
Nasi uczniowie biorą udział w naukowych widowiskach w kinie Kijów, uczestniczą w zajęciach na wydziałach biologicznych i chemicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwiedzają pracownie naukowe, ogród botaniczny, laboratoria.
PIKNIK EKOLOGICZNY
Na rynku w Myślenicach przeprowadzona została akcja ekologiczna zorganizowana przez naszą szkolę przy współpracy z Urzędem Miasta oraz Nadleśnictwem Myślenice. Zbierano makulaturę, a za każdy kilogram przyniesionej makulatury mieszkaniec otrzymywał jedną sadzonkę – jodły, sosny, świerka, czereśni i innych drzew. Łącznie rozdano 5000 sadzonek!
ROZDAWANIE SADZONEK
SADZENIE KWIATÓW
Klasa Id we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Myślenice wzięła udział w akcji sadzenia kwiatów na Zarabiu. To kolejna część naszej działalności ekologicznej.
TEATR EKOLOGICZNY
Uczniowie naszej szkoły przygotowali wystep teatralny odegrany na deskach Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.
WARSZTATY PIERWSZEJ POMOCY
Szkoła od kilku lat współpracuje z wolontariuszami "Szkoły Młodych Ratowników" oraz z Maltańską Służbą Medyczną. Dzięki tej współpracy uczniowie klas pierwszych co roku są szkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Szkolenia obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne jak i praktyczne (3 godziny lekcyjne w każdej klasie)
Uczniowie biorą też udział w Konkursach Pierwszej pomocy, w których zajmują wysokie miejsca.
WARSZTATY WODA W (O)BIEGU
Są to zajęcia trwające trzy godziny. Po takich warsztatach uczniowie biorą udział w turnieju wiedzy i umiejętności.
WSPÓŁPRACA Z BURKINA FASO
Początki naszej współpracy ze szkołą rolniczą (Collège Professionnel Agricole Laberthonnière) w Burkina Faso sięgają maja 2010 roku i są bezpośrednio związane z działalnością ekologiczną szkoły.
28 maja 2010 roku w Warszawie odbyła się kolejna konferencja „Szkół dla Ekorozwoju”, na której nasza szkoła otrzymała wyróżnienie za prowadzenie działalności ekologicznej w postaci Zielonej Flagi.
Gościem specjalnym konferencji był dyrektor Gimnazjum Rolniczego w Kienfangue (Collège Professionnel Agricole Laberthonnière) w Burkina Faso, pan Marcel Tiono, od lat współpracujący z Fundacją „Partnerstwo dla Środowiska”.
Po zakończeniu konferencji w Warszawie władze Fundacji „Partnerstwo dla Środowiska” zaproponowały pani mgr Krystynie Oliwie – obecnej na spotkaniu - wizytę dyrektora gimnazjum, pana Marcela Tiono w Gimnazjum nr 1 w Myślenicach. Celem spotkania miała być prezentacja szkoły z Burkina Faso i przedstawienie wyróżniających się w Małopolsce działań ekologicznych naszego gimnazjum. Propozycja „Fundacji dla Środowiska” została rozważona pozytywnie przez dyrektora Tadeusza Jarząbka i od tego momentu rozpoczęła się nasza bezpośrednia współpraca.
Kalendarium:
- 31 maj 2010 r. – wizyta pana Marcela Tiono, dyrektora Gimnazjum Rolniczego w Kienfangue (Collège Professionnel Agricole Laberthonnière) w Burkina Faso w Gimnazjum nr 1 w Myślenicach. W trakcie wizyty nasz gość m.in.:
- zapoznał się z najciekawszymi miejscami Myślenic,
- odbył rozmowę z dyrektorem Tadeuszem Jarząbkiem na temat dalszej współpracy miedzy szkołami,
- spotkał się z uczniami i nauczycielami gimnazjum w auli szkolnej i w formie prezentacji przedstawił historię swojej szkoły, problemy z którymi boryka się młodzież.
Poinformował zebranych o tym, że jego szkoła jest szkoła prywatną, powstałą m.in. przy wsparciu Fundacji „Partnerstwo dla Środowiska” i polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Gimnazjum jest czymś więcej niż tylko szkołą – jego rolą jest nie tylko edukacja młodzieży, ale także aktywizacja społeczności lokalnych oraz wychowanie młodego pokolenia, które przyczyni się do rozwoju społeczno - gospodarczego kraju. Uczniowie College „Laberthonniere”, oprócz standardowych lekcji języka francuskiego, matematyki czy chemii, zdobywają praktyczną wiedzę na temat technik uprawy roślin i hodowli zwierząt. W tym celu przy szkole wybudowano chlewnię i owczarnię, m.in. przy pomocy w/w fundacji.
- 10 sierpień 2010 r. – deklaracja dyrektora Tadeusza Jarząbka o sponsorowaniu nauczania dwóch gimnazjalistów z Burkina Faso przez nasze Gimnazjum.
- Coroczne akcje na rzecz dwójki uczniów – Francoise i Jospeha.
- Coroczne listy, życzenia, maile, kontakty między Gimnazjum 1 a szkołą w Burkina Faso
WYCIECZKI EKOLOGICZNE
Poszczególne klasy uczestniczą w wycieczkach do różnych miejsc związanych z ekologią – m.in. klasa 2c z wychowawca panem Pawłem bielą uczestniczyła w wycieczce do Stryszowa.
WYPRAWY W POSZUKIWANIU EKOLANDII
To różnego rodzaju wycieczki i wyjścia związane z ekologią (wspomnieć należy m.in. wycieczki związane z biologia, czy tez lekcję ekologii o sortowani odpadów na wysypisku odpadów).
ZJAZD ECO-SCHOOLS
W Krakowie odbył się 3-dniowy międzynarodowy Zjazd Koordynatorów Programu Eco-Schools. Podczas tego spotkania przedstawiciele 52 krajów z Europy, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej, Azji i Oceanii odwiedzili trzy małopolskie, modelowe eko-placówki oświatowe: myślenickie Gimnazjum nr 1 oraz krakowską Szkołę Podstawową nr 2 i krakowskie Przedszkole nr 176.
W ramach Programu Eco-Schools uczniowie z całego świata zachęcani są do współtworzenia wraz ze swoimi rodzicami i społecznością lokalną szkół przyjaznych środowisku. 38 tysięcy placówek oświatowych na świecie zaangażowało się już w ten projekt i uzyskało tytuł eko-szkoły. Wśród nich jest 800 szkół Polski.
Uczestniczące w Programie Eco-Schools placówki to ambasadorzy dobrych rozwiązań ekologicznych. Wprowadzają one na swoim terenie różne usprawnienia, które pomagają w ochronie środowiska np. instalują perlatory w celu zmniejszenia zużycia wody, wymieniają oświetlenie na energooszczędne, organizują zbiórki elektrośmieci (za które kupują sadzonki drzew) i monitorują swoje oddziaływanie na otoczenie. A we wszystkie tego typu działania włączają rodziców, sąsiadów i lokalną społeczność.
ŻYJ AKTYWNIE
W naszym gimnazjum promuje się zdrowy tryb życia. Od 8 lat prowadzony jest program pt. „Trzymaj Formę”, uczniowie w każdym roku realizują prozdrowotne projekty edukacyjne.
W ramach projektu uczniowie:
- Przygotowują gazetki informacyjne, ulotki i plakaty.
- Przygotowują prezentacje multimedialne, które zostały wykorzystane na lekcjach wychowawczych promujących zdrowy tryb życia.
- Uczestniczą w akcjach: „Szkolny Dzień Turystyki Pieszej”, „Dzień Sportu”
- Uczestniczą w zajęciach i konkursach tanecznych, uczęszczają na dodatkowe zajęcia sportowe
- Uczestniczą w klasowych wycieczkach turystycznych oraz wycieczkach krajoznawczych po Beskidach (piesze wyprawy)
- Przeprowadzają degustacje zdrowej żywności w klasach
- Przeprowadzają kiermasze zdrowej żywności – podczas których promują zdrowe odżywianie (samodzielne przygotowanie posiłków, deserów i soków zgodnych z zasadami zdrowego żywienia)
Celem akcji jest przede wszystkim promowanie zdrowego stylu odżywiania. Uczniowie pokazują, że zdrowa dieta wcale nie sprowadza się do jedzenia tylko i wyłącznie warzyw oraz owoców, ale również, przy udziale odpowiednich składników, można skonsumować coś zarówno pożywnego jak i smacznego!