Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie jest organizatorem programu edukacyjnego „Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju”, który stanowi integracyjną część wieloletniego projektu cyklicznego Oblicza dialogu.
Program edukacyjny „Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju” adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa Małopolskiego i pomyślany jest jako cykliczne wieloletnie działanie edukacyjno - wychowawcze.
Proponowany program w sposób szczególny przyczyni się do pobudzania inicjatyw wychowawczych w szkołach, promowania wśród młodzieży wartości uniwersalnych, a także umożliwi upowszechnianie dobrych praktyk wypracowanych przez uczestników projektu.
Najważniejszym założeniem edukacyjnym projektu jest:
- promocja wśród ludzi młodych działań i postaw otwartych na inne kultury i religie,
- podkreślanie wspólnych płaszczyzn religijnych i kulturowych takich jak: budownictwo sakralne, paralela obrazu stwórcy w różnych religiach, poszukiwanie absolutu, celebracja świąt w różnych kulturach i religiach,
- poznawanie podobieństw i różnic w porównywalnych obszarach kulturowych i religijnych jako droga do akceptacji odmienności.
Realizacja każdej kolejnej edycji programu odbywać się będzie w terminie styczeń - czerwiec roku szkolnego. Edycja programu zakończy się przyznaniem szkole certyfikatu "Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju."
Wszelkie informacje na temat programu wraz z regulaminem i kartą zgłoszenia znajdują się na stronie internetowej Instytutu Dialogu Międzykulturowego:
Regulamin i karta zgłoszenia do programu – kliknij tutaj.
Ze względu na kontekst kulturowy projekt "Oblicza dialogu" wraz z programem edukacyjnym "Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju" wymagają skupienia jak największej liczby instytucji oświaty ,nauki i kultury wokół idei ,jaką jest edukowanie społeczeństw, zwłaszcza młodego pokolenia, w celu zapobiegania negatywnym zjawiskom nietolerancji i dyskryminacji z powodów kulturowych czy wyznaniowych.
Zapisy do programu (do 05.03.2015 r.) przyjmuje dyrektor Tadeusz Jarząbek, który równocześnie jest koordynatorem programu.
Serdecznie zapraszamy! :-)