Dnia 30 września bieżącego roku, członkowie kółka biologicznego oraz chemicznego mieli okazję brać udział w Małopolskiej Nocy Naukowców. Wydarzenie rozpoczęło się około godziny 17.00, kiedy pod opieką mgr Eweliny Zlezarczyk i mgr Krystyny Oliwy wyjechaliśmy z Myślenic do Krakowa.
Biololgia
Cały program, w którym uczestniczyliśmy był przygotowany przez Uniwersytet Rolniczy. Gdy około godziny 18.00 dojechaliśmy na miejsce, mieliśmy godzinę wolnego czasu, żeby obejrzeć stoiska przygotowane przez studentów i profesorów uczelni. Dowiedzieliśmy się między innymi, że większość latających owadów, których wielu z nas tak bardzo się obawia to nie pszczoły, czy osy tylko zupełnie niegroźne muchówki. Mogliśmy zobaczyć nowy gatunek dżdżownicy, który niedawno przywędrował do Polski. Na innych stoiskach mieliśmy szansę spróbować różnych rodzajów jabłek i gruszek, oraz paru mniej nam znanych owoców, jak na przykład głóg. W spore zaskoczenie wprawiły nas wszystkich hodowane przez studentów jadalne kwiaty, których sami chętnie próbowaliśmy. Dużą popularnością cieszył się również sok z dodatkiem suchego lodu, z którego wydobywała się gęsta para przypominająca mgłę.
Po czasie przeznaczonym na indywidualne ,,zwiedzanie” stoisk, wszyscy wysłuchaliśmy dwóch wykładów. Pierwszego, odnośnie żywienia, który rozpoczął się od wypełnienia przez nas ankiety dotyczącej naszej codziennej diety. Następnie pani prowadząca wykład opowiedziała nam, jak dostarczać organizmowi odpowiednich ilości minerałów. Po tym poszliśmy na następny wykład o biotechnologii.
Ostatnim punktem programu w tym budynku uniwersytetu były zajęcia w laboratorium, gdzie słuchaliśmy o mikroorganizmach i rozpoznawaliśmy ich zdjęcia pod mikroskopem. Zobaczyliśmy tam również hodowle bakterii powstałe po odciśnięciu w specjalnej substancji przedmiotów codziennego użytku. Następnie mogliśmy sami stworzyć takie hodowle (na to jak rozwiną się ,,nasze” bakterie po przebywaniu w specjalnej cieplarce, wszyscy czekamy w napięciu :-) ).
Potem pojechaliśmy do kolejnego budynku Uniwersytetu Rolniczego, gdzie znów mieliśmy czas na swobodne oglądanie stoisk. Widzieliśmy tam między innymi wiele drobnych zwierząt pod mikroskopem, mieliśmy dostęp do różnych pomocy naukowych, takich jak na przykład specjalnie przygotowane modele odwzorowujące kości zwierzęce. W jednym z pomieszczeń mogliśmy zobaczyć a nawet dotknąć różnych egzotycznych zwierząt. Na innym stoisku mogliśmy za pomocą pipet, łączyć odpowiednio zabarwione płyny, produkując w ten sposób nowe kolory (co wielu z nas sprawiało wyjątkową przyjemność). Niektórym z nas udało się również dostać na krótki ale bardzo ciekawy wykład o chromosomach.
Chemia
Przed godziną 18.00 udaliśmy się do Politechniki Krakowskiej, gdzie uczestniczyliśmy w pokazach doświadczeń związanych z fluorescencją oraz pirotechniką. Następnie pojechaliśmy na Akademię Górniczo-Hutniczą na Wydział Metali Niezależnych. Doktoranci zajmujący się odnawialnymi źródłami energii zabrali nas do Laboratorium Wiatrowo-Słonecznego oraz na dach AGH. Mogliśmy tam zobaczyć pracę kolektorów słonecznych, a przy okazji piękną panoramę Krakowa nocą. Na Uniwersytecie Rolniczym podziwialiśmy pokazy i demonstracje chemiczne: tzw. lokomotywy, pasty dla słonia, cieczy nieniutonowskiej oraz chemicznego ogrodu.
Do Myślenic wróciliśmy około godziny 24.00. Wszyscy byliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Ta Noc Naukowców była dla nas nie tylko okazją do nauki ale też bardzo miło spędzonym czasem.
Więcej zdjęć – Małopolska Noc Naukowców 2016 – kliknij tutaj.
Maria Żak 3b, Milena Polewka 2d
zdj. Sonia Koszut 3a, Zuzanna Czech 3b