Oddziały Gimnazjalne

Szkoły Podstawowej

nr 2 im. Bohaterów Westerplatte

w Myślenicach

Jak co roku w maju - miesiącu, w którym nasza szkoła obchodzi Dzień Patrona Gimnazjum odbyła się wycieczka do Krakowa w celu odwiedzenia miejsc upamiętniających polskiego wieszcza Juliusza Słowackiego.

W wycieczce wzięli udział laureaci ubiegłorocznego konkursu o patronie Gimnazjum nr 1 (w ramach nagrody ufundowanej przez szkołę) oraz uczniowie klasy 1 c z opiekunami: p. Jadwigą Lenart i p. Barbarą Śliwą. Dla przypomnienia zwycięzcami ubiegłorocznego konkursu zostali: Ewa Gałka, Dawid Kalinowski, Aleksandra Podgórska, Justyna Podmokły oraz Olga Ślusarz.

Pierwszym odwiedzonym miejscem była Katedra Wawelska, wewnątrz której znajdują się grobowce polskich władców. Po obejrzeniu wnętrza katedry zeszliśmy do krypty grobowej Mickiewicza i Słowackiego – dwóch największych poetów polskich. W sarkofagu wykonanym z czarnego marmuru spoczywają prochy Juliusza Słowackiego. Poeta zmarł w Paryżu w 1849 roku i pochowany został na cmentarzu Montmartre. W roku 1927 zwłoki jego uroczyście sprowadzono do Polski i złożono obok sarkofagu Adama Mickiewicza. Odwiedzenie tego miejsca to wyraz naszej pamięci i hołdu oddanego Polakowi, który swoje życie i twórczość poświęcił ojczyźnie, krzesił patriotyzm, rozbudzał wolę walki o wolność, sławił Polskę i Polaków.

Zwróciliśmy też uwagę na aleje 3 wieszczów, z których jedna jest nazwana aleją Juliusza Słowackiego, obok alei Zygmunta Krasińskiego i Adama Mickiewicza.

Wieczorem udaliśmy się do Teatru im. Juliusza Słowackiego. Przed wejściem obejrzeliśmy z zewnątrz piękny budynek teatru (zbudowany w latach 1891 - 1893), zwróciliśmy uwagę na zdobiące go alegoryczne rzeźby: Poezja, Dramat, Komedia, Muzyka, Opera, Operetka.

Przed spektaklem mieliśmy czas na zwiedzenie wnętrza teatru. W hallu i drugiej części na pierwszym piętrze obejrzeliśmy galerię portretów wybitnych artystów teatralnych. Przed spektaklem przyjrzeliśmy się opuszczonej kurtynie, która jest oryginalnym obrazem namalowanym przez Henryka Siemiradzkiego w 1894 roku. Przedstawia alegorie dramatu, komedii, muzyki i tańca.



O godz. 19.00 rozpoczął się spektakl „Chory z urojenia” Moliera, sławnego francuskiego autora komedii charakterów. Przez 2 godziny rozśmieszały nas zabawne sytuacje, powiedzonka i odgrywane postacie, z których najbardziej charakterystyczną była ta kreowana przez znanego wszystkim aktora Andrzeja Grabowskiego. Aktor ten wcielił się w tytułowego bohatera, hipochondryka, ukazując wady, które też można spostrzec u współczesnych ludzi. Wszystkie postacie (krytykujące wady ludzkie) wywoływały śmiech swoim wyglądem, strojem, sposobem mówienia czy zachowaniem, toteż komedia była zrozumiała w odbiorze. Przekonaliśmy się, że teatr może być dobrą rozrywką dla każdego widza. Spektakl podobał się nam. Przekonaliśmy się, że utwór pochodzący nawet z odległej epoki (ta komedia została napisana w XVII wieku) może bawić odbiorcę w XXI wieku, a także, że ludzie tak bardzo nie zmienili się od tamtych czasów.

Czas spędzony na tej wycieczce był udany, spełniony został założony cel wycieczki. Dodatkowo towarzyszyła nam piękna pogoda, więc spacer po Krakowie od Wzgórza Wawelskiego do Teatru im Juliusza Słowackiego był niezwykle urokliwy. Mogliśmy przyglądać się zabytkowym kamieniczkom przy ulicy Kanoniczej, obejrzeć kościół romański i barokowy przy ulicy Grodzkiej oraz chłonąć atmosferę Rynku krakowskiego.

Uczestnicy wycieczki: laureaci konkursu o Juliuszu Słowackim i uczniowie klasy 1 c


Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Myślenicach

ul. J. Sobieskiego 1
32 - 400 Myślenice
woj. małoposkie
tel. (12) 272 13 38
fax (12) 272 13 38

e-mail:  

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

JSN Teki template designed by JoomlaShine.com